Dlaczego masaż niemowlęcia należy wprowadzać stopniowo?

Masaż niemowlęcia niektórym wydaje się być sprawą naturalną i oczywistą. Inni potrzebują wsparcia. Często, kiedy ktoś pyta czym się zajmuje odpowiada mi, że zna ten masaż, ale jego dziecko go nie polubiło. Niemowlę się wierciło, kręciło a efekt końcowy był daleki od zamierzonego wyciszenia. Jeśli też masz ten problem to zalecam odrobinę cierpliwości. To częsta reakcja na masaż i przy odpowiednim podejściu często udaje się masaż wprowadzić, a dziecko udaje się wyciszyć i zapewnić mu lepszy sen.
masaż niemowlęcia

 Skąd obawy?

Ja rozumiem skąd bierze się niepewność wobec tak długiego kursu. Ty jako rodzic nie jesteś do końca przekonany, czy u Twojego dziecka ten masaż zadziała. Boisz się, że poświęcisz temu tyle czasu, a to nie spełni Twoich oczekiwań. I być może nawet nie przekonują Cię doświadczenia tysięcy rodziców, u których ten masaż działa. Bo przecież czy znasz osobiście choć jedną osobę u której takie stopniowe wprowadzanie masażu miało jakieś znaczenie?

No dobrze, może nie znamy się jeszcze osobiście, ale jeśli śledzisz także mój drugi blog Wcześniak i co dalej to wiesz o mnie dużo. Być może więcej niż byś chciał 😉 I ja u swojego synka przerobiłam chyba wszystkie możliwe błędy jakie można popełnić przy nauce masażu. Jako mama bardzo tego żałuję, ale dla mnie jako instruktora to bardzo wartościowe doświadczenie, bo wiem jak ważny w tym masażu jest każdy szczegół.

Z uwagi na dobro dziecka

Rozwój zmysłów

Jako świadomy rodzic na pewno wiesz, że zmysły dziecka rozwijają się i kształtują stopniowo. Dziecko nie rodzi się z doskonałym wzrokiem. Na początku rozróżnia tylko czy jest jasno czy ciemno, od około 3 miesiąca dostrzega czerń i biel, potem zauważa kolor żółty i czerwony. Kształtowanie się tego zmysłu trwa wiele miesięcy. Szczegółowo o tym procesie możesz przeczytać na pediatria.mp.pl.

Inne zmysły też rozwijają się stopniowo. Kubki smakowe nie pozwalają od razu na akceptację wszystkich smaków, węch i słuch również potrzebują czasu by nabrać „dorosłej” formy. Więc czemu ze zmysłem dotyku miało by być inaczej?Otóż nie jest. Chociaż zmysł dotyku jest już aktywny w brzuchu mamy, to on również potrzebuje czasu by dojrzeć. Ponadto na bazie naszych doświadczeń wiem, jak łatwo o nadmierną stymulację u dziecka. Dla nas – dorosłych te doznania to nic wielkiego, ale te małe umysły się dopiero rozwijają i kształtują. Dla nich większość bodźców jest nowa i muszą mieć czas by je przyswoić i zrozumieć.

Poskromić uciekiniera

Zawsze powtarzam, że masaż można rozpocząć w każdym wieku, jednak nie w każdym jest to proste. W pierwszych miesiącach życia musimy uważać na nadmierną stymulację, o czym pisałam powyżej, a później musimy jakoś dogadać się z dzieckiem, które od rozmów woli ruch. Mówię tu o dzieciach, które dopiero co odkryły, że mogą się przemieszczać (pełzać, raczkować, chodzić, biegać) a jeszcze nie są na tyle duże by móc nam powiedzieć: Tak, chcę masaż.
Przekonanie takiego malca do masażu wymaga trochę czasu, całe pokłady cierpliwości, ale jest możliwe.

Ze względu na rodziców

Nabycie umiejętności

Masaż Shantala nie jest trudny. Wie to każdy, który się go uczył, ale nie oznacza to, że przychodzi on od razu i bez praktyki. Chodzenie też jest dla nas łatwe, a kiedyś musieliśmy się go nauczyć. I tak samo jest tutaj. Potrzeba nam czasu by w pełni zrozumieć masaż i opanować wszystkie ruchy.
A dlaczego to takie ważne? Dziecko przejmuje nasze emocje i jeśli my nie czujemy się pewnie w tym co robimy, to dziecko to wyczuje i będzie nam się wiercić, kręcić i uciekać, bo też nie będzie się czuło komfortowo. A nam łatwiej dopracować każdy ruch jeśli nie weźmiemy na tapetę od razu całego masażu.

Poznanie dziecka

Jeśli rozpocząłeś już kurs masażu to z pewnością instruktor zwracał Ci uwagę jak ważne jest dostosowanie siły nacisku i tempa do potrzeb dziecka. Moim zdaniem jest to niemożliwe, żeby od razu zapamiętać czy przy masażu tego miejsca dziecko lubi słabszy czy mocniejszy nacisk. Jak dołączymy do tego jeszcze ułożenie dłoni i tempo – to ze zwykłego przesunięcia ręki po klatce dziecka robi nam się skomplikowane równanie.

Zmęczenie

Ten artykuł piszę do rodziców noworodków i niemowląt, czyli do rodziców, którzy są przemęczeni i niewyspani. Szczególnie, że większość rodziców sięga po masaż by im w czymś pomógł, co potęguje brak koncentracji i problemy z zapamiętywaniem. I naprawdę w takim stanie ciężko jest utrzymać pełne skupienie przez więcej niż godzinę i zapamiętać pełen masaż.
Naturalne kosmetyki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *