Dlaczego masaż Shantala nie działa?

Kiedy wpadłam na pomysł założenia bloga o masażu Shantala myślałam, że pomoże on rodzicom, którzy szukają informacji o tym jak wygląda masaż niemowlęcia. Życie jak zwykle zweryfikowało moje założenia. Najwięcej zapytań otrzymuję od rodziców, którzy już masują. Mówią, że znają masaż Shantala, tylko u nich nie działa i nie wiedzą czemu. Dlatego dziś odpowiadam na często zadawane pytanie: dlaczego masaż Shantala nie działa?
muzyka dla niemowląt

Oczekiwania względem masażu

Oczywiście wszystko często rozbija się o to czego oczekujemy od masażu. Inne są oczekiwania wobec masażu niemowląt, inne wobec masażu dzieci, a jeszcze inne, jeśli uczymy się masażu dla dorosłych czy kobiet w ciąży. Ale to co jest zawsze wspólne:
Masaż Shantala to nie jest tabletka. Na efekt trzeba poczekać.
Pisałam ostatnio o tym dlaczego u dzieci masaż należy wprowadzać stopniowo. I to jest rzecz na którą ja bardzo zwracam uwagę i zawsze przed tym przestrzegam: musimy dać dziecku czas by poznało i zaakceptowało ten dotyk miłości. A my musimy mieć czas by opanować tę sztukę jak najlepiej potrafimy oraz mieć czas by nie pomijać ważnego etapu jakim jest odczytywanie sygnałów dziecka.
Przy masażu dla par rozczarowanie bierze się z nieznajomości tej sztuki. Wielu dorosłych myśli, że będzie to tylko masaż pleców i będzie doznaniem erotycznym. Kiedy ich partner zasypia po masażu czują się rozczarowani zakończeniem, mimo, że masaż wykonali prawidłowo i odnieśli efekt o jaki w masażu Shantala chodzi.

Błędy w technice

Każdy kto przeszedł profesjonalny kurs i dobrze opanował tę sztukę wie, że jest to masaż prosty. Dodatkowo daje nam wiele pola do popisu, dzięki czemu tak łatwo jest przenoszony do różnych technik rehabilitacyjnych czy prowadzonych terapii.
Jednak mimo, że jest to sztuka łatwa to obowiązują tu pewne zasady, których należy przestrzegać.
A jakie błędy pojawiają się najczęściej? Z moich obserwacji:
  • źle przygotowane miejsce do masażu
  • zbyt szybkie tempo masażu
  • zbyt lekki nacisk dłoni
  • niedostosowanie tempa, nacisku, ułożenia dłoni do preferencji osoby masowanej
  • źle dobrana muzyka
  • nieregularne masaże
Skąd się te błędy biorą? Czy to instruktorzy są niekompetentni? Jestem jak najdalsza od rzucania oskarżeniami w kolegów po fachu. Ukończyłam kurs w Polskiej Szkole Masażu Shantala i dzięki temu mam możliwość korzystania z wiedzy innych instruktorów. Mamy swoją grupę dyskusyjną i tam wymieniamy się wiedzą i doświadczeniami. Jestem z nimi w stałym kontakcie i wiem, że tak jak ja starają się przekazać rzetelną wiedzę. Więc skąd błędy?
Z chęci jak najszybszego opanowania masażu.
Większość rodziców, którzy mówią o tym, że ten masaż nie działa, uczyła się go z filmików z interentu. Czy uważam, że są złe i niepotrzebne? Oczywiście, że nie. Dzięki temu więcej ludzi może dowiedzieć się o istnieniu masażu Shantala. Jednak trzeba pamiętać, że filmik trwa 10 minut, a masaż w rzeczywistości 30 minut. Oczywistym jest więc fakt, że umyka nam duża część wiedzy.
Sam pokaz masażu (1 spotkanie), który ma za zadanie pokazać (a nie nauczyć) tę sztukę trwa 1,5 godziny. Pełny kurs to są 4 spotkania po 1,5 godziny KAŻDE. Mam nadzieję, że to pokazuje ile informacji nam umyka. Dlatego mój osobisty apel:

Nie uczyłeś się masażu Shantala od instruktora – to znaczy, że go nie znasz i nie możesz orzekać o jego skuteczności.

Naturalne kosmetyki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *