Masaż Shantala dla starszych dzieci

Masaż Shantala dla starszych dzieci jeszcze niedawno, można powiedzieć, że nie istniał. Ten dotyk miłości, jest kojarzony z masażem niemowląt i rozwiązywaniem problemów u dziecka. Rodzice sięgają po niego kiedy pojawia się kolka, zaparcia, problemy ze snem, zaburzenia napięcia mięśniowego (obniżone lub wzmożone), lub kiedy potrzebne jest wsparcie prowadzonej rehabilitacji czy terapii integracji sensorycznej. I często przygoda z masażem kończy się, kiedy problemy się kończą. Czy słusznie? Czy masaż Shantala dla starszego dziecka ma jakieś znaczenie? Czy jest sens masować zdrowe, normalnie rozwijające się dziecko?

dotyk miłości masaz shantala u strszego dziecka masaż shantala dla starszych dzieci dotyk miłości masaz shantala u strszego dziecka

Gdyby nie miało nie było by wpisu 🙂

Nasze dzieci rosną i z dnia na dzień stają się coraz bardziej samodzielne. W końcu mówi się, że nasz trud wychowania ma przygotować dzieci do rozstania z rodzicami.
I skoro samodzielność jest tak ważna i pożądana czy to oznacza, że dzieci potrzebują nas mniej? Może brak mi osobistego doświadczenia, ale obserwując rodziny wokół mnie stwierdzam, że dzieci nie potrzebują nas mniej, tylko bardziej intensywnie. Tak samo jak niemowlęta chcą być kochane i tak samo jak one potrzebują chwil tylko z rodzicami, kiedy czują się ważne i kochane.

Jak masować starsze dziecko?

Nie ma sztywnej ramy wiekowej w której z masażu niemowlęcia przechodzi się na masaż dorosłego. Może opowiem jak to jest u nas. Mój syn 30 marca skończył 21 miesięcy, więc do dorosłego mu jeszcze brakuje. Od tygodnia masuję go masażem dorosłych. Dlaczego już? Bo chciał. Wcześniej masowałam go trochę jak niemowlę, trochę jak kobietę w ciąży. Nie lubił klasycznego masażu pleców, więc go nie zmuszałam.
I moje dziecko nie jest tu wyjątkiem – każde dziecko masujemy tak jak ono chce. Jeśli dziecko jest już komunikatywne możemy wprost zapytać – chcesz żebym masowała ci tylko plecki czy brzuszek też chcesz? Z moich obserwacji wynika, że dzieci wolą masaż dorosłych. Nie wiem czy to efekt nazwy, ale podejrzewam, że jest to istotne. Przecież każde z dzieci lubi takie dorosłe rzeczy.

Korzyści z masażu dla starszego dziecka

W każdym z postów opisujących masaż piszę o korzyściach. Tym razem będzie dokładnie tak samo. A więc jakie korzyści przynosi masaż Shantala u dziecka?
  • wycisza i uspokaja
  • pomaga zasnąć
  • daje poczucie akceptacji i bliskości
  • zacieśnia więzi między dzieckiem a masującym
  • wzmacnia poczucie własnej wartości
  • poprawia relacje z rodzeństwem
  • łagodzi agresywne zachowania
  • uczy jak dotykać kogoś delikatnie
  • łagodzi stres w trudnych sytuacjach życiowych, takich jak pojawienie się rodzeństwa, zmiana szkoły czy ważne wydarzenie w życiu
Wiem, że wiele z tych punktów wymaga wyjaśnienia i kiedyś na pewno je rozwinę. Jeśli chcesz uzyskać odpowiedź na swoje pytania to napisz do mnie.

Jak przekonać dziecko do masażu?

To pytanie słyszę dość często od rodziców, którzy chcą wprowadzić masaż Shantala u swojego dziecka, żeby je wyciszyć lub żeby pokonać problemy z zasypianiem. Chyba czują się zażenowani, że uciekają się do masażu by zapanować nad dzieckiem. Ale ja uważam, że to bardzo dobry sposób. W moim odczuciu lepszy niż podawanie środków nasennych lub wyciszających, które tak naprawdę nie rozwiązują problemu i niczego naszego dziecka nie uczą.
Z moich obserwacji wynika, że trudniej jest przekonać rodziców do tego by wśród codziennych obowiązków znaleźli dodatkowy czas na masaż dziecka niż przekonać dziecko by chciało być masowane. Oczywiście inaczej sytuacja wygląda u dzieci, które nie lubią dotyku. Ale takie przypadki zawsze wymagają indywidualnego podejścia.
A jeśli bardzo chcesz poznać sekret jak przekonać dziecko do masażu: masujcie się z mężem czy żoną również. Dla dziecka stanie się to wówczas sprawą zupełnie naturalną i normalną, że ktoś mnie masuje. Jeśli w dziecku słowo masaż budzi złe skojarzenia można zastąpić słowo masaż innym, np. głaskaniem.
Naturalne kosmetyki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *