Ile razy powtarza się ruchy w masażu Shantala?

To pytanie często pojawia się na kursach. Tak często, że często sama, niepytana odpowiadam na to pytanie. Zresztą to też ściśle wiąże się z moim podejściem do masażu – najważniejsze są potrzeby osoby masowanej i przyjemność jaką daje masaż. I tu zupełnie nieistotne jest czy będziesz masować dziecko, które ma kłopoty z wyciszeniem, czy osobę dorosłą – zawsze na pierwszym miejscu należy się skoncentrować na potrzebach i przyjemności osoby masowanej.

Ile razy powtarza się ruchy w masażu Shantala

Dlaczego nie podaję konkretnych liczb?

Na pierwszych zajęciach kursu dużo mówię o masażu od strony teoretycznej. Tym co w masażu Shantala (czy też Shantala Body Touch, jeśli uczymy się masażu osób dorosłych) jest najważniejsze. Mówię o podstawowych zasadach przygotowania siebie i pomieszczenia do masażu. O tym jak ważna jest przewidywalność naszych ruchów, oraz o tym jak ważne jest prawidłowy dobór pory dnia. Mówię o tym jak wygląda masaż i czym to „shantalowe” głaskanie różni się od tego, które znamy.

Potem przechodzę do pokazania masażu (lub jego części jeśli masujemy niemowlę) i widzę jak umysły gotowe do notowania czekają, aż powiem ile razy mają powtórzyć dany ruch – a tu cisza. A jeśli już coś mówię to, że liczbę powtórzeń należy dostosować do potrzeb osoby masowanej oraz własnych możliwości czasowych.

I o ile podczas masażu osób dorosłych brak konkretnej liczby nie wzbudza większych emocji, to podczas kursu masażu niemowlęcia czasem bywa inaczej. Czasem widzę na twarzach rodziców pewną niepewność: skąd mają wiedzieć, że już wystarczy? Kwestię tego w jaki sposób masaż Shantala uczy rodziców odczytywania niewerbalnych sygnałów opisywałam tutaj – Zrozumieć płacz dziecka. Musisz pamiętać, że [clickandtweet handle=”” hashtag=”” related=”” layout=”” position=””]masaż Shantala to nie tylko wyciszenie i relaks, to także większa wrażliwość na potrzeby bliskiej osoby.[/clickandtweet]

Dlatego nie chcę ubierać Cię w sztywne ramy, a pomóc skupić się na tym co najważniejsze w masażu Shantala: skupić się na maksymalnej przyjemności jaką oferujesz swoim bliskim. Każda drobnostka, na które będę zwracać uwagę podczas kursu (ułożenie dłoni czy odpowiednia pozycja itp.) mają za zadanie uczynić Wasze masaże maksymalnie wyciszającymi i relaksującymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *