Masaż Shantala od kiedy można zacząć masować niemowlę?

Masaż Shantala od kiedy można zacząć masować niemowlę? Pytanie wydaje się być proste. Kiedy rozpocząć masaż niemowlęcia? Spodziewasz się tu pewnie jasnej odpowiedzi, że w tym i w tym miesiącu. I rzeczywiście znajdziesz takie konkretne daty, tylko że na każdej stronie inne. I jak to wszytko zrozumieć?
kiedy można zacząć masaż niemowlęcia

 

Masaż Shantala od kiedy można zacząć masować niemowlę?

 

Od pierwszego dnia życia

Możesz się spotkać z taką właśnie informacją:

Masaż niemowlęcia można rozpocząć już od pierwszego dnia życia.

 

I jest w tym ziarenko prawdy. Masaż ten można WPROWADZAĆ od pierwszego dnia życia. Czemu podkreślam słowo „wprowadzać”? Jeśli czytałaś post o tym dlaczego masaż niemowlęcia należy wprowadzać stopniowo to rozumiesz, że dziecko na tym etapie rozwoju jest bardzo delikatne i nie można go narażać na zbyt wiele bodźców (ja na ten aspekt jestem szczególnie wyczulona).
Ponadto musisz pamiętać, że masaż Shantala, jak każdy inny masaż ma swoje ograniczenia. Jednym z nich są infekcje i szczepienia. I to mocno ogranicza nam możliwość masażu w pierwszych dniach właśnie ze względu na szczepienia podawane dziecku tuż po urodzeniu.

Po 6 tygodniu życia

Taką datę również możesz gdzieś zauważyć. Skąd ona się wzięła? Pewności nie mam, ale moje podejrzenia padają na bioderka. Po prostu część osób czuje się pewniej, jeśli badanie bioderek wyszło pomyślnie i czują, że to ich zielone światło do wprowadzenia masażu.
Jednak musisz pamiętać, że jeśli postępujesz zgodnie z instrukcjami instruktora to masaż Shantala jest bezpieczny dla Twojego dziecka.

Po 3 miesiącu życia

A to już uważam za przesadę. To prawda, że masaż najłatwiej wprowadza się u dzieci w takim wieku, bo już mniej płaczą i chętniej współpracują. Bardziej zainteresuje je mimika Twojej twarzy przez co skupią się na dłużej. Jednak ustalając taki pułap wiekowy pozbawiamy pomocy dzieci, które męczy kolka. Tym dzieciom i ich rodzicom da się pomóc.

Moja opinia

Tak, to będzie moja prywatna opinia. Nic się nie poradzi na to, że każdy instruktor (tak jak każdy inny specjalista) może mieć inny pogląd na różne sprawy. Pytając mnie o to, kiedy można zacząć masaż noworodka odpowiem Ci:

To wszystko zależy od dziecka.

 

I tu już pewnie przewracasz oczami na moją wymijającą odpowiedź 😉 Ale spokojnie, już tłumaczę: po pierwsze musisz pamiętać, o tym by zrobić przerwę po ostatnim szczepieniu. Zaleca się 3-4 dni, ale ja swojemu synowi po szczepieniu robię tygodniową przerwę od masażu (jestem przewrażliwioną matką, ale kto mi zabroni?).
Po drugie masaż brzuszka można wykonać około godzinę po jedzeniu, więc to Ty wiesz najlepiej czy ten masaż uda się wykonać od razu po przebudzeniu, czy dziecku wystarczy aktywności by pobawić się spokojnie przez ten wymagany czas.
Ale musisz też pamiętać, że dziecko w chwili rozpoczęcia masażu nie powinno być marudne i senne. I musisz również pamiętać, że sam masaż Shantala trwa około pół godziny (oczywiście tyle trwa na ostatnich zajęciach). Taki pogodny nastrój u dziecka powinien trwać przez cały masaż.
Czyli szybko licząc godzina po jedzeniu i pół godziny przed spaniem daje nam 1,5 godzinną aktywność.
Dodatkowo zawsze jeśli dziecko jest pod opieką jakiegoś specjalisty: neonatologa, neurologa, gastrologa, kardiologa itp. zawsze warto porozmawiać z danym lekarzem czy nie widzi przeciwwskazań do masażu. I wtedy razem z nim podjąć decyzję o rozpoczęciu masażu Shantala.

A co jeśli dziecko płacze od razu po przebudzeniu?

Nie wszyscy chcą wierzyć w istnienie takich dzieci, bo niewiele się o nich mówi. Głównie dlatego, że rodzice takich dzieci po prostu nie mają siły na dzielenie się swoimi udrękami, a bardzo często wstydzą się, że tylko ich dzieci tak strasznie dużo płaczą.
Ja o istnieniu takich osobników przekonałam się na własnej skórze, bo mój synek tak miał. Bardzo często budził się z krzykiem, który towarzyszył mu aż do następnej drzemki. Jeśli u Ciebie jest podobnie to wiedz, że doskonale Cię rozumiem.
Ale wracając do tematu: co zrobić jeśli dziecko nie ma tej 1,5 godzinnej spokojnej aktywności, a czujesz, że takie wyciszenie i relaks by się Twojemu dziecku przydały? Wszystko jest możliwe jednak trzeba to robić spokojnie i z wyczuciem. Najlepiej pod okiem doświadczonego instruktora, który pomoże Wam znaleźć moment, w którym dziecko pozwoli na masaż. Lub znajdzie jakiś sposób na wyciszenie dziecka by pozwoliło na masaż. Pamiętaj, że razem z instruktorem będziecie w stanie pomóc Waszemu dziecku nawet jeśli męczy je kolka.

 Jak widzisz nie ma prostej odpowiedzi. Najczęściej jest tak, że jeśli rodzice czują, że to dobry czas to tak jest. Jeśli chcesz rozpocząć kurs masażu Shantala zapisz się na kurs. Zobacz szczegóły tutaj:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *