Mama wraca do pracy

Mam to szczęście, że mogę robić to co kocham, wesprzeć budżet rodzinny i dodatkowo opiekować się synkiem. Tak chcę i ta możliwość sprawia, że czuję się szczęśliwa i spełniona. Ale wiele jest kobiet, które chce bądź musi wrócić do pracy. Nie powiem Wam co macie zrobić. Wiem tylko, że jeśli powrót do pracy to stres dla mamy, to dziecko zawsze tę negatywną emocję przejmuje.

Dziś o tym jak masaż Shantala może pomóc Wam obojgu w tym stresującym czasie.

Mama wraca do pracy jak przygotować dziecko urlop macierzyński

Stres matki

To, że mama stresuje się przed powrotem do pracy uważam za rzecz zupełnie naturalną. Nawet jeśli tego potrzebuje, jeśli ma najlepszą opiekę dla swojego dziecka, to jest to wyzwanie. Raz, że trzeba się oderwać od pieluch, dwa wrócić do zupełnie innych wyzwań, które kiedyś być może pochłaniały Cię całkowicie, a teraz przecież musisz jeszcze znaleźć siłę i energię na zupełnie inną i bardziej wymagającą codzienność.

Do tego cała pula dodatkowych wątpliwości. Pierwsza trudna decyzja: żłobek, niania, babcia, teściowa, mąż na urlop wychowawczy? I przecież żadna z tych możliwości nie jest Tobą. Doskonale wiem jak trudna jest to decyzja do podjęcia. Do pracy próbowałam wrócić dwukrotnie: zaraz po urlopie macierzyńskim, ale ze względu na zalecenia lekarza wykorzystałam jeszcze trochę urlopu wychowawczego. A przy drugiej próbie powrotu okazało się, że nie mam gdzie wracać. I za każdym razem przeżywałam to samo: czy on się odnajdzie w żłobku, a jak mu tam będą krzywdę robić, a jak będzie chorował, a czy ja dam sobie radę ze starymi wyzwaniami? Działo się w tej mojej głowie, oj działo.

W pewnym momencie miałam wrażenie, że stres i myślenie o tym jak będzie wyglądało nasze życie oddaliło mnie od synka. Zamiast cieszyć się ostatnimi dniami tylko dla nas i korzystać z nich w pełni byłam jakby nieobecna. I oczywiście, kiedy sobie to uświadomiłam poczułam się jeszcze gorzej. A syn to wyczuwał, więcej marudził co znów potęgowało stres i poddawało w wątpliwość słuszność podjętej decyzji.

Stres dziecka

Po pierwsze dla dziecka to duża zmiana – mama była i nie ma już całymi dniami. Ponadto dziecko przejmuje stres od mamy, bo wiadomo, że dzieci to takie emocjonalne gąbki. W sieci można znaleźć dużo porad dotyczących tego jak przygotować dziecko do tej zmiany. Bardzo fajny post od Halo Misiu o tym jak ważna jest adaptacja dziecka w nowym miejscu. Kilka rad o tym jak zacząć przygotowania jeszcze przed posłaniem dziecka do żłobka na portal.abczdrowie.pl.

We wszystkich tych radach widać, że ważne jest by nasze dziecko czuło się kochane i czuło się bezpiecznie. Poznało nowe miejsce i nauczyło się, że mama zawsze wraca.

Masaż Shantala, gdy mama wraca do pracy

Chyba ciężko powiedzieć dla kogo to rozstanie jest trudniejsze: dla mamy czy dla dziecka? To zawsze jest kwestia indywidualna. A to co jest wspólne w większości przypadków, to ograniczenie kontaktu fizycznego i realnej, namacalnej bliskości. Jeśli w tym momencie do życia dziecka wprowadzimy masaż, którego nigdy nie miało to w pewien sposób niwelujemy tę stratę, ponieważ masaż Shantala jest formą bliskości i kontaktu fizycznego.

Znaczenie dla mamy

Kiedy mama wraca do pracy, często gryzie ją poczucie winy. Obwinia się, że zabiera dziecku coś cennego, coś ważnego. Spotykam mamy, które w takiej chwili pytają – co mogą dać dziecku w zamian? I ja odpowiadam, że tulić, kochać i całować ile tylko się da. Niektórym mamom to nie wystarcza. Przecież to nie jest nic niezwykłego, kiedy dziecko w każdej wolnej chwili jest zapewniane o miłości matki. Mama chciałaby dać coś więcej. I tu możesz wykorzystać masaż Shantala.

Mama zyskuje poczucie, że może i coś zabrała dziecku, ale dała mu coś nowego. Jakąś nową formę przyjemności. Ponadto czerpie takie korzyści jak mamy noworodków. Sama podczas masażu wycisza się i odpręża. Dodatkowo taka forma bliskości pozytywnie wpływa na budowanie więzi pomiędzy matką, a dzieckiem.

Znaczenie dla dziecka

Dziecko również zyskuje coś więcej niż tylko sam dotyk i przyjemność. Wiemy jak stres działa na nas dorosłych – spinamy się i tkwimy w takim napięciu, aż coś nam pomoże się zrelaksować. Dlaczego dzieci stres miały by odczuwać inaczej? Tyle, że niemowlę czy małe dziecko ma mniej możliwości zrelaksowania się. Dlatego jeśli wprowadzisz do Waszego życia masaż pomożesz dziecku pozbyć się negatywnych emocji i ograniczysz stres.

Jeśli nasze dziecko przeżywa jakiś stres to w podświadomości potrzebuje doznać takiego rozluźnienia i relaksu. Wprowadzając masaż jesteśmy w stanie tę potrzebę zaspokoić, a jak głosi idea Rodzicielstwa Bliskości – w ten sposób buduje się u niemowląt poczucie bezpieczeństwa. Dzięki czemu dajemy dziecku nie tylko rozluźnienie i relaks, ale również zwiększamy jego poczucie bezpieczeństwa.

Czy będzie łatwo?

Tego nie wiem. To zawsze zależy od dziecka. Jedno jest pewne – jeśli wykażesz się cierpliwością, wykorzystasz 100% wiedzy zdobytej na kursie i pozwolisz dziecku we własnym tempie zaakceptować masaż to wniesiesz do Waszego życia przyjemność dla Ciebie i dla Twojego dziecka.


Naturalne kosmetyki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *