Masaż dziecka – korzyści dla mamy

Poprzednio pisałam o tym, jakie korzyści z masowania odczuwają tatusiowie. A dziś chciałabym podkreślić korzyści jakie odczuwają masujące mamy. Co prawda wspomniałam o nich już w poście opisującym na czym polega masaż Shantala, ale dziś chcę rozwinąć kilka kwestii.

 masaż dziecka korzyści dla mamy

Najczęściej masażu Shantala poszukują młode mamy, a dokładniej mówiąc mamy z krótkim stażem. Większość z nich czuje się niepewnie w tej nowej roli. Wiele z nich jest zaskoczonych własną bezradnością i bezsilnością wobec nowych wyzwań. I tak naprawdę każda z mam ma zupełnie inne powody, dla których chce się uczyć i inne oczekiwania wobec masażu. Dlatego też każda z nich będzie odbierała masaż inaczej i każda z nich odczuje inne korzyści płynące z masażu.

Lepsza komunikacja z dzieckiem

Z perspektywy czasu, wiem że trzeba dać sobie czas na naukę własnego dziecka. Jednak, kiedy sama miałam w domu noworodka sądziłam, że jako mama powinnam intuicyjnie wiedzieć ZA KAŻDYM RAZEM dlaczego moje dziecko płacze. Nie zdawałam sobie też sprawy z tego, że praktycznie każda potrzeba u dziecka może być poprzedzona mową niewerbalną. Na ten rodzaj komunikacji zupełnie nie zwracałam uwagi.

Masaż, o czym do znudzenia powtarzam na zajęciach, musi być wykonany wolno i uważnie. W takich warunkach mamy czas by obserwować dziecko. A nawet więcej: jeśli nasz masaż ma być udany i ma wyciszyć dziecko to my musimy bacznie obserwować dziecko i podążać za jego potrzebami. To bardzo ważny element masażu. Mama ucząc się podążania za potrzebami dziecka podczas masażu, zaczyna lepiej rozumieć niewerbalną mowę ciała dziecka w codziennym życiu.

Przejęcie kontroli

Wiele młodych mam na początku rodzicielstwa traci kontrolę nad wszystkim. A przynajmniej tak im się wydaje. Taka przeciętna mama nie panuje nad tym kiedy śpi – bo śpi wtedy, kiedy dziecko śpi. Je wtedy, kiedy dziecko śpi. O dawnym życiu musi zapomnieć, bo dziecko zdominowało jej świat płaczem.

Do tego dochodzi tak wiele nierozwiązanych problemów: problem ze zrozumieniem dziecka, problem ze spaniem u dziecka, lęk o zdrowie dziecka, niepewność w tych nowych obowiązkach.

I tutaj każda doświadczona mama wie, że to wszystko przychodzi z czasem. Jednak wiele mam nie chce czekać, aż ten moment sam nadejdzie (obawiając się, że u nich to jednak nie przyjdzie samo) i chcą działać. Największą determinacją wykazują się mamy, których dzieci mają duży problem z zasypianiem lub ogólnie są bardziej płaczliwe.

Chwila, kiedy dzięki masażowi uda im się rozwiązać jakiś problem jest dla nich sygnałem: opanowałaś bestię – możesz działać dalej i dasz sobie radę. To czasem nie jest duży krok, czasem to nie jest spektakularne osiągnięcie, ale dla takiej mamy to ogromna radość i satysfakcja.

Chwila wytchnienia

Wiele mam jest zaskoczonych tym jak one same lubią masować. Zapisują się na kurs by sprawić dziecku przyjemność, a bardzo szybko przekonują się, że to jest przyjemne również dla nich samych. Masaż, jeśli jest wykonany przy zachowaniu odpowiednich warunków, w dobrze dobranej porze dnia, często stanowi dla mamy chwilę relaksu, ponieważ musi ona oderwać myśli od codziennych problemów i skupić się na dziecku.

Bliskość i więź

Dla wielu mam ten fragment być może będzie niezrozumiały: bo po co narzędzie do pracy nad relacją mama-dziecko. Przecież więź tworzy się sama, a bliskości w tych pierwszych miesiącach życia jest czasem więcej niż jesteśmy w stanie znieść.

Jednak nie zawsze tak jest. Po pierwsze ja wychodzę z założenia, że bliskości nigdy za wiele, po drugie wiele jest mam, które z różnych powodów dystansują się lub nawet odcinają od dziecka. Ja sama na początku nie chciałam przywiązać się do dziecka, ponieważ nie wiedziałam czy ono przeżyje.

Poznałam do tej pory wiele różnych historii i wiem, że nie da się ich opisać wszystkich razem. Każda jest inna jednak wiele mam mówi o tym, że po tym jak podjęły masaż dziecka, zaakceptowały dziecko i siebie w roli matki.

Naturalne kosmetyki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *