Masaż Shantala dla niemowląt

Masaż Shantala kojarzy się głównie z dziećmi, które prześladuje kolka. Pomoc w kolce to tylko jedna z korzyści stosowania tego masażu. A sam masaż to forma dotyku, którą możemy stosować u dziecka już od dnia narodzin. Najbardziej niezwykłe jest to, że przynosi on wiele korzyści nie tylko dziecku, ale także osobie masującej.

kolka masaż brzuszka

Masaż Shantala – krótko o początkach

Masaż Shantala został stworzony przez francuskiego położnika Frederique Leboyer. Podczas swojej podróży do Indii zobaczył jak matka masuje swoje dziecko. Przyglądając się jej, skupieniu z jakim go wykonywała zachwycił się nim i postanowił przenieść na grunt europejski.

Wiele osób zastanawia się czemu implementować do naszej kultury coś nowego. Jednak to nie do końca jest nowość w naszej kulturze. W wielu regionach kraju nasze babki pamiętają, że noworodki były masowane przez swoje matki. Jednak okres wojenny i zmiany w podejściu do wychowania wyparły masaż z naszych domów.

Korzyści dla dziecka

 • pomaga w budowaniu więzi z rodzicem lub opiekunem
 • poprawa jakości snu – dziecko łatwiej zasypia i śpi dłużej
 • wycisza dziecko przed kolka, zapobiegając atakom kolki
 • poprawia pracę układu trawiennego – pomoc przy zaparciach
 • wspomaga rozwój psychoruchowy niemowlęcia
 • uczy dziecko granic własnego ciała
 • buduje poczucie bezpieczeństwa
 • uspokaja, wycisza – dzieci masowane płaczą mniej
 • stymuluje układ hormonalny co wpływa korzystnie na odporność

Korzyści dla osoby masującej

 • pomaga w budowaniu więzi z dzieckiem
 • łagodzi lub zapobiega depresji poporodowej u matek
 • odpręża i uspokaja
 • ułatwia naukę języka niemowlęcia – pomaga w zrozumieniu komunikatów niewerbalnych, które wysyła nam dziecko
 • poprawia wiarę w swoje kompetencje jako rodzica lub opiekuna

 

Czym masaż Shantala odróżnia się od innych technik masażu?

Wiele osób słysząc o masażu w pierwszej chwili myśli o masażu leczniczym, rehabilitacyjnym. I wiele z nich właśnie w ten sposób postrzega ten typ masażu – jako element rehabilitacji. Jest w tym ziarno prawdy, ponieważ wielu fizjoterapeutów wykorzystuje tę technikę masażu w prowadzonej terapii. Jednak to oni przenieśli masaż relaksacyjny do terapii, a nie odwrotnie.
W swojej pierwotnej postaci jest to masaż, który powinien być wykonywany przez osoby bliskie. I to jest właśnie coś co odróżnia ten masaż od innych. Wykonując ten masaż kształtujemy silną więź między nami a dzieckiem.
I o ile wśród rodziców ten efekt jest pożądany, to należy mieć świadomość, że jeżeli nasze dziecko jest masowane przez fizjoterapeutę to również między nim a dzieckiem wytworzy się więź. W wielu domach dziecka praktykuje się, aby dziecko było masowane przez wiele osób, aby nie wytworzyło więzi tylko z jednym z opiekunów.
Naturalne kosmetyki

2 Responses

 • Masuje synka. Jestem po szkoleniu z masażu. Zauważyłam że jak masuje przed snem to syn wybudza się mi w nocy dość często. Ma obecnie 5 miesiąc. Masaż od miesiąca stosuje. Wcześniej mieliśmy kąpiel, karmienie piersią i spanie. Spał przynajmniej 2-3 godz bez przerwy, po wprowadzeniu masażu śpi po 40- 50min. Przestałam masować i znów śpi lepiej. Wydaje mi się że to raczej problem ze zmieniłam rytuał a nie masaż. Może w innych godzinach powinnam masować i jak często? Dziękuję .

  • Doradzanie bez spotkania i dłuższej rozmowy jest zawsze trudne. Jedno co wiem, że zazwyczaj rodzice mają świetną intuicję odnośnie masowania swoich dzieci. Jeśli u Was lepiej sprawdza się poprzedni rytuał, to może rzeczywiście warto do niego powrócić. Masować można i we wcześniejszych godzinach, np. przed drzemką. Trzeba zawsze uważać też na tempo masażu – jeśli masujemy zbyt szybko nasz masaż zamiast wyciszać będzie pobudzał. Ja kursantom powtarzam, że to absurdalnie wolne tempo. Takie, że wydaje się za wolne. Odnośnie częstotliwości masażu – dobrze by było masować codziennie, raz dziennie. Ale każdy wie, że życie rzadko daje nam taki komfort, dlatego jako dolną granicę podaje się 3-4 razy w tygodniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *