Masaż Shantala, kiedy pojawiają się dzieci – czyli co zmienia masaż w życiu świeżo upieczonych rodziców

Dzieci zmieniają wszystko. I chociaż już w trakcie ciąży przyszli rodzice mają świadomość, że ich życie się zmieni, to z reguły nie przypuszczają jak bardzo. Tak naprawdę to wszystko ulega zmianie: człowiek definiuje na nowo swoją hierarchię wartości, poznaje siebie w zupełnie innej roli, zmienia się także związek i relacje między rodzicami.

Kiedy pojawiają się dzieci czyli masaż Shantala w życiu świeżo upieczonych rodziców

Co zmieniają dzieci?

Wyobrażenia młodych rodziców na temat tego jak będzie wyglądać ich życie już nie we dwójkę często bardzo mijają się z nową rzeczywistością. Wyobrażamy sobie słodkiego, różowego bobasa, który całe dnie rozsyła cudowne uśmiechy, gaworzy i śpi. Zderzenie takich wyobrażeń z dzieckiem nerwowym, płaczliwym i mającym problemy z zasypianiem jest jak mocne uderzenie. Takie, które może zwalić z nóg i podciąć skrzydła.

Najgorsze w takiej sytuacji jest to, że często rodzice czują, że są sami z tym problemem, że tylko oni sobie nie radzą i nie dają rady. Wokół słyszą tylko historie o tym, że dziecko kilkutygodniowe przesypia już noce, w ogóle nie płacze. A rodzice czerpią garściami z dawnego życia – chodzą na kolacje, wyjeżdżają na wakacje i są sobie bliżsi niż kiedykolwiek.

Dziś chciałabym Ci powiedzieć: nie jesteście sami z tymi problemami. Wiele jest rodzin, w których zmęczenie przyćmiewa radość, gdzie usypianie dziecka dominuje życie, a wyjście z dzieckiem lub bez wydaje się tylko marzeniem sennym. Wiele jest sposobów i metod, które mogą zmienić Wasze życie. Chciałabym dziś powiedzieć Tobie co może zmienić wprowadzenie masażu Shantala do Waszego życia.

Odzyskać kontrolę

Wielu rodziców czuje, że w chwili pojawienia się dziecka przestało mieć kontrolę nad swoim życiem. Nie mogą odpocząć, kiedy mają na to ochotę. Śpią jeśli dziecko śpi, jeśli nie to niezależnie od poziomu zmęczenia muszą czuwać. Co rusz pojawiają się nowe problemy, z którymi nie radzą sobie tak szybko i tak sprawnie jak by tego chcieli.

Wprowadzają masaż Shantala i nauczą się jak wyciszyć niemowlę. Uczą się jak odczytywać niewerbalne komunikaty jakie wysyła im dziecko. I tak krok po kroku okazuje się, że coraz więcej problemów znika, zostaje rozwiązanych lub chociaż zostaje ujarzmione. A rodzic ze świadomością, że pokonał jakieś trudności czuje jakby znów panował nad swoim życiem. A przynajmniej cień nadziei, że tak się kiedyś stanie 😉

Zrozumieć dziecko

Często najtrudniejszą kwestią dla rodziców pozostaje odkrycie przyczyny płaczu. Można nawet kupić lub zainstalować na telefonie specjalne aplikacje, które tłumaczą płacz dziecka. W poście Zrozumieć płacz dziecka linkowałam nawet do tabelki, która również tłumaczy jak interpretować sygnały jakie wysyła nam dziecko. Przewaga tej tabli jest taka, że pokazuje ona, że dziecko komunikuje się nie tylko płaczem, ale również gestami.

We wspomnianym poście tłumaczyłam szczegółowo jak to się dzieje, że masaż Shantala pomaga rodzicom nauczyć się tej niewerbalnej mowy ciała. Ale nie ulega wątpliwości, że rodzic, który zacznie dostrzegać każdy drobny sygnał może nie tylko szybko odgadnąć jaka jest przyczyna płaczu, ale poprzez szybką reakcję może płacz znacząco ograniczyć, a często nawet zapobiec nadchodzącej histerii.

Nawiązać więź

Ten punkt wydawało by się, że jest niepotrzebny. Przecież rodzice naturalnie nawiązują więź z dzieckiem. I rzeczywiście zazwyczaj tak jest. Jednak trzeba pamiętać, że do nawiązania się bliskości i do poznania siebie nawzajem potrzeba po prostu ze sobą spędzać czas. Tak to wygląda w świecie dorosłych i tak samo wygląda to w świecie rodziców i ich dzieci.

Wielu jest wokół nas tatusiów, którzy chcąc zapewni byt rodzinie przesiadują długo w pracy wyrabiając nadgodziny? Wychodzą z domu, kiedy dziecko śpi i wracają tuż przed spaniem. Nic więc dziwnego, że trudno im nawiązać wieźć z dzieckiem.

Ale to nie jedyna sytuacja, kiedy ta więź z dzieckiem zostaje zachwiana. Na własnej skórze przekonałam się jak trudno jest odnaleźć się w roli mamy, kiedy na początku macierzyństwa jest się oddzielonym od dziecka. I wiele mam, które z różnych przyczyn były oddzielone od dzieci mają podobne trudności: dystansują się, nie chcą się przywiązywać do dziecka. Wiele mam, które nie karmi piersią, choć początkowo chciały również ma problem z tym by uwierzyć, że może je z dzieckiem połączyć prawdziwa więź.

Poczuć się pewnie w nowej roli

Jeśli na Waszej drodze pojawiło się wiele problemów, z którymi sobie radzicie raz lepiej, raz gorzej to czasem jest trudno uwierzyć w to, że mimo to macie szansę zostać najlepszymi rodzicami. A jeśli do tego macie przy sobie ludzi, którzy udzielają wielu „przyjaznych” rad to bardzo łatwo zwątpić w siebie. Ale zapewniam, że jeśli pokonacie kilka mniejszych i większych problemów to poczujecie się pewniej, i staniecie się trochę bardziej odporni na napływające zewsząd „złote rady”.

Znaleźć czas dla siebie

To chyba najtrudniejsze dla młodych rodziców – pozostać mężem i żoną w chwili, kiedy zostają „mamą” i „tatą”. Rodzice koncentrują się na opiece nad dzieckiem tak mocno, że na początku nie potrafią znaleźć chwili tylko dla siebie. Wielu rodziców decyduje się na spanie z dzieckiem w łóżku czy chociaż w sypialni (co ja również uważam za dobre rozwiązanie) i jednocześnie odczuwa dyskomfort w chwili bardziej intymnej sytuacji z powodu obecności dziecka.

Dodatkowo rodzice są też po prostu przemęczeni i nie mają siły na prowadzenie rozmów czy zbliżenia. Czasem pełno w nich żalu i pretensji do tej drugiej osoby, jednak nie zawsze są gotowi by o tych trudnych emocjach rozmawiać. W takiej sytuacji wprowadzenie masażu Shantala Body Touch pozwala im się po pierwsze zrelaksować i odprężyć. Jeśli po masażu osoba masowana zaśnie odczuje różnicę w jakości snu i będzie miała wrażenie, że jest bardziej wypoczęta. I teraz korzyści jakie za tym idą jest kilka.

Po pierwsze osoby wypoczęte mają lepszy nastrój, czyli trudniej je wyprowadzić z równowagi. Ale też po prostu mają lepsze nastawienie i więcej sił do walki z trudnościami. Po drugie mając świadomość, że ten dobry nastrój zawdzięczamy naszej drugiej połówce jesteśmy po prostu wdzięczni i czujemy, że nasze potrzeby są ważne dla tej drugiej osoby. A to korzystnie wpływa na relację między rodzicami. Ponadto czas masażu możemy swobodnie dostosować do naszych potrzeb i preferencji. I tak możemy zacząć od kilku minut, ale to już jest pierwszy krok by nauczyć się wygospodarować te kilka minut dla siebie nawzajem.


Naturalne kosmetyki

One Response

  • Ciekawy wpis. Zdarza się, że młodzi rodzice zapominają o sobie poświęcając się wyłącznie opiece nad dzieckiem. To prawda, że masaż potrafi zbliżyć i zadbać o pogłębienie więzi pomiędzy świeżo upieczonymi rodzicami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *