Masaż kobiet w ciąży

Ciąża jest szczególnym okresem w życiu kobiety. Zmienia się jej ciało, a w życie wkracza wielka radość i oczekiwanie. Im bliżej do daty porodu tym niepokoje są większe, a rosnący brzuszek coraz bardziej dokucza. I wtedy pojawiają się bóle pleców. Często partner chciałby pomóc jednak nie wie jak. Boi się, że niewłaściwym masażem może zaszkodzić. Masaż Shantala Body Touch nie tylko pozwala zrelaksować się kobiecie, ale przygotowuje również do roli rodzica.

masaz w ciazyNa czym polega masaż w ciąży Shantla Body Touch

Masaż ten bierze swoje początki w technice masażu niemowląt. Co prawda tylko niektóre ruchy powtarzają  w obu technikach. Jednak same podstawy teoretyczne i samo podejście do masażu jest takie samo.
 • masaż polega na głaskaniu – to jest silny i mocny nacisk całej dłoni
 • jest wykonywany przez osobę bliską – w warunkach pełnych intymności i ciepła
 • jest to masaż relaksacyjny a nie leczniczy, dlatego każdy może się go nauczyć

Zanim zaczniesz masować

Ciąża to szczególny czas i lekarz prowadzący staje się wyrocznią kobiety w wielu sprawach. Zawsze dobrze jest opowiedzieć lekarzowi, że chcemy wprowadzić taki typ masażu i zapytać czy nie ma przeciwwskazań. Oczywiście masaż nie obejmuje brzucha czy innych rejonów, które mogły by wywoływać skurcze, jednak mając pozwolenie od lekarza kobieta czuje się pewniej i łatwiej wprowadzić ją w stan relaksu i odprężenia.

Korzyści dla kobiety

Tu zagadnienie jest nieco bardziej złożone, ponieważ korzyści zależą od sytuacji w jakiej się kobieta znajduje oraz od problemów jakie jej towarzyszą. Ciężarne, które są regularnie masowane najczęściej wskazują na:
 • ulgę w bólach pleców
 • lepszy sen – szybciej zasypiają i poprawia się jakość snu
 • uczą się akceptować na nowo swoje ciało – kobiety różnie reagują na zmiany swojego ciała: jedne nigdy nie czuły się piękniejsze, inne czują się jak monstrualny wieloryb. I właśnie kobiety z tej drugiej grupy często mówią o tym, że nagle zaczęły czuć się lepiej w nowym „wydaniu”
 • pogłębienie więzi z partnerem – cały masaż Shantala opiera się na budowaniu więzi, w sytuacjach, gdzie ciąża nie była planowana, czasem związek przeżywa kryzys. Wiele par, które znalazły się w takiej sytuacji poprzez regularny kontakt w czasie masażu szczęśliwie przeszli przez to chwilowe załamanie, a potem dalej cieszą się wspólnie z rodzicielstwa
Korzyści płynących z tego masażu może być więcej. Wszystko zależy od tego z czym muszą się zmierzyć przyszli rodzice.

Korzyści dla partnera

Masaż Shantala i masaż Shantala Body Touch to chyba jedyne formy masażu, w których realne korzyści z masowania odczuwa nie tylko masowany, ale i masujący. I choć najczęściej to kobiety odczuwają większą zmianę poprzez tę formę dotyku, to również i panowie odczuwają korzyści płynące z masowania. Najczęściej wymieniane to:
 • odzyskanie kontroli nad sytuacją – kobieta cierpi na ból kręgosłupa, a mężczyzna nic nie może zrobić. To dla panów jest wysoce niekomfortowa sytuacja. Kiedy masaż, którego się nauczyli przynosi partnerce ulgę czują, że znów mają kontrolę nad problemami.
 • wyjście z cienia – nie da się ukryć, że podczas ciąży to kobieta jest na piedestale. Wszyscy pytają o jej samopoczucie, o to jak radzi sobie z ciążą i wiele wiele innych. W takich sytuacjach panowie czują się zepchnięci na dalszy plan. I choć oczywiście w relacjach z innymi wiele się nie zmienia, to znów świadomość, że w realny sposób są w stanie pomóc kobiecie poprawia ich pewność siebie w tej nowej sytuacji.
 • silniejsze przeżywanie okresu ciąży – regularny masaż pozwala na uważniejszą obserwację zmian w ciele kobiety. Mężczyzna jest uważniejszy podczas wykonywania masażu niż w innych sytuacjach i w więcej jest w stanie zauważyć.
 • pogłębienie więzi z partnerką – masaż sprawia, że obie strony są bardziej rozluźnione i zrelaksowane, taka sceneria to doskonały podkład do szczerych i otwartych rozmów co sprzyja budowaniu więzi.
Po ten masaż bardzo często sięgają pary, które mimo braku wskazań medycznych zaprzestają współżycia. Z różnych przyczyn mają blokadę czy też po prostu się boją. I wtedy w ich życiu intymnym powstaje luka, którą świetnie wypełnia masaż Shantala Body Touch.
Naturalne kosmetyki

4 Responses

 • Masażu relaksacyjnego może się nauczyć każdy, jednak do bycia specjalistą w tej dziedzinie potrzeba wiele praktyki. To zdecydowanie jeden z lepszych sposobów na pogłębienie więzi pomiędzy partnerami w czasie jakim jest ciąża. Wykonywany w odpowiedni sposób nie zaszkodzi, a raczej wpłynie bardzo pozytywnie na oboje przyszłych rodziców.

  • Tak, również mam wiele informacji zwrotnych, że mamy czują się nie tylko zrelaksowane, ale również dopieszczone. A przyszły tata czuje, że może pomóc swojej ukochanej i dzięki temu czuje się potrzebny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *