Starsze dziecko jaki kurs masażu wybrać?

Tu na blogu oraz na prowadzonych szkoleniach posługuję się terminami: masaż niemowląt i masaż dorosłego, chociaż tak naprawdę każdy z nich ma swoją własną nazwę. Masaż niemowląt to masaż Shantala, a masaż dorosłego to masaż Shantala Body Touch. I wiem, że tą drobną zmianą robię tyle dobrego co i zamieszania przy okazji 🙂 Bardzo często rodzice starszego dziecka nie wiedzą czy powinni się zgłosić na kurs masażu niemowląt czy na kurs masażu dorosłego? A co gorsza – ja też nie jestem w stanie im powiedzieć jak powinni masować swoje starsze dziecko. Tylko dziecko może powiedzieć jakie ma preferencje. Dlatego dziś wpis o tym jak wygląda kurs masażu starszego dziecka.
masaż starsze dziecko

Tak jak napisałam we wstępie – przed rozpoczęciem kursu nikt nie wie jak będziecie się masować. A co więcej – ja nie dam Ci gwarancji, że dziecko w międzyczasie nie zmieni preferencji. A może nawet bardziej – jestem przekonana, że Wasz masaż będzie się zmieniał z biegiem czasu i te preferencje też ulegną zmianie.
Mam to szczęście, że takie zmiany mogę obserwować na bieżąco u siebie w domu. Mój syn ma 23 miesiące, a już jakiś czas temu przeszliśmy na masaż dorosłego. Tak woli, więc tak jest masowany. Ale oczywiście bywają i takie dni, kiedy kładzie się na pleckach i wtedy jest masowany klasycznym masażem Shantala.
Obserwując bacznie to co dzieje się podczas naszych masaży i rozmawiając z rodzicami dzieci starszych od mojego synka, u których wspólnie wprowadzaliśmy masaż Shantala wiem, że przy nauce masażu dziecka starszego musimy się nauczyć obu technik. Zarówno masażu Shantala jak i masażu Shantala Body Touch.
Przy dzieciach starszych u których masaż nie musi być już wprowadzany stopniowo masażu możemy się nauczyć podczas 3-godzinnego kursu. Może być on realizowany jako pojedyncze spotkanie lub też być podzielone na 2 spotkania.
To czy dziecko na kursie jest masowane przy instruktorze czy też nie, zależy głównie od dziecka oraz od rodziców. Jeśli dziecko nie chce być masowane, to całego masażu uczymy się na lalkach. W takich sytuacjach zawsze polecam dwa spotkania, byście mogli jeszcze dopytać na drugim spotkaniu o takie kwestie praktyczne masażu. Zawsze łatwiej nam się zrozumieć osobiście niż przez telefon czy email. Chociaż z doświadczenia wiem, że i tą drogą możemy wiele problemów rozwiązać 😉
Kursy masażu starszego dziecka są prowadzone jedynie w trybie spotkań indywidualnych i w najbliższym czasie nie przewiduję otwarcia takiej grupy. Na razie przede mną regularne kursy masażu niemowląt prowadzone w grupie.
A co tak naprawdę odróżnia masaż niemowląt od masażu dorosłych? Po pierwsze zakres masażu. W masażu niemowląt obejmujemy masażem całe ciało: klatkę piersiową, ręce, nogi, brzuszek, plecy oraz twarz. W masażu dorosłego, osoba masowana leży na brzuchu przez co tracimy dostęp do brzucha oraz twarzy. Zmieniają się również ruchy jakimi prowadzimy masaż. Zmiany te wynikają z proporcji między wielkością dłoni masującego a wielkością ciała osoby masowanej.
Naturalne kosmetyki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *