Kurs indywidualny czy grupowy?

Często słyszę pytanie w jaki sposób można nauczyć się masażu? Jeśli decydujesz się na profesjonalny kurs masażu to nadal pozostają Ci dwie opcje do wyboru: szkolenia w grupie lub indywidualne. I tak naprawdę wybór nie jest prosty, bo doskonale wiem jak czują się mamy na początku macierzyństwa – zagubione. A to jest kolejna decyzja, którą muszą podjąć, a nie zawsze wiedzą jak, bo niby skąd przed rozpoczęciem szkolenia mają wiedzieć? Mam nadzieję, że ten post ułatwi Ci podjęcie najlepszej dla Ciebie decyzji.

szkolenia indywidualne czy grupowe

Na czym polega kurs masażu Shantala?

Tak naprawdę to pierwszym krokiem w podjęciu decyzji jest Twoje wewnętrzne przekonanie, że chciałabyś wsparcia i pomocy w zdobywaniu wiedzy na temat masażu Shantala. Żeby podjąć taką decyzję musisz wiedzieć z jakiego powodu chcesz się nauczyć masażu.

Tych powodów może być wiele: dziecko ma problemy z wyciszeniem co niesie ze sobą problemy z zasypianiem. A może tak wiele nasłuchałaś się od bardziej doświadczonych koleżanek, że dzieci śpią jak niemowlę tylko w pierwszych miesiącach życia i już teraz chcesz się nauczyć jak temu zapobiegać. A może dziecko ma problemy w wypróżnianiem lub męczy je kolka? Może to rehabilitantka poleciła Ci masaż Shantala jako uzupełnienie prowadzonej terapii? A może Twoje dziecko ma ogromną potrzebę bliskości, którą chcesz zaspokoić w tak bardzo intymny sposób jaki daje masaż Shantala? Może chcesz tego masażu nauczyć się też dla siebie, żeby po prostu przy okazji nauki czegoś korzystnego dla dziecka, wyjść z domu i poznać inne mamy? A może po prostu – chcesz sprawić dziecku przyjemność?

Jak widzisz powodów jest bardzo dużo, a ta lista i tak wszystkich nie wyczerpuje. Wiem, że mogłam pominąć ten najważniejszy dla Ciebie powód. Ale tak naprawdę na tym etapie ważne, żebyś Ty była świadoma czego od masażu oczekujesz najbardziej. Ja będę o to pytać dopiero na pierwszych zajęciach 😉

No dobrze. Po tym krótkim ćwiczeniu już pewnie wiesz co dla Ciebie jest w tym masażu najważniejsze. Nie czujesz się jeszcze pewnie ze swoją odpowiedzią? Może zajrzyj do postu o masażu Shantala dla niemowląt i przypomnij sobie jakie korzyści przynosi ten masaż i po lekturze wróć do tego miejsca.

Szkolenia indywidualne

Zajęcia w ramach spotkań indywidualnych prowadzone są u Ciebie w domu. Ustalamy terminy spotkań wspólnie (daty i godziny), czyli spotykamy się w terminie, który Tobie odpowiada i uwzględnia Wasz rytm dnia. Będziesz mogła wybrać porę, kiedy dziecko zazwyczaj jest w dobrym humorze, nie jest śpiące i głodne. To da Ci szansę na wykorzystanie w 100% czasu jaki poświęcisz na naukę. A z drugiej strony jesteś w domu. Jeśli dziecko zrobi się nagle głodne czy śpiące będziesz mogła je odłożyć do łóżeczka, w którym zawsze śpi lub może będziesz mogła poprosić męża, żeby chwilę przypilnował dziecka, a Ty poświęcisz czas na naukę.

Bardzo ważne jest także to jak Twoje dziecko zachowuje się w nowych miejscach. Boi się ich czy może jest nimi zafascynowane? Jeśli czujesz, że dziecku będzie trudno rozluźnić się w nowym miejscu to warto rozważyć kurs indywidualny. Dziecko jest w środowisku które zna, Ty również czujesz się pewniej, więc sytuacja jest komfortowa dla Was obojga.

Musisz też sobie szczerze odpowiedzieć: czy będę się czuła komfortowo w grupie innych mam? Ja wiem, że większość mam, aż się garnie do wyjścia z domu i poznawania innych mam, ale nie oznacza to, że Ty też musisz. Być może potrzebujesz większego poczucia bezpieczeństwa jakie daje Twój dom, być może nie chcesz by ktoś poza instruktorem wiedział czemu chcesz masować dziecko? To bywa szczególnie krępujące dla mam, które poprzez masaż chcą zwiększyć swoją pewność siebie i wiarę w siebie jako rodzica. Powiedzieć o tym instruktorowi to co innego niż całej grupie mam. Co prawda może Cię zdziwić jeśli okaże się, że nie jesteś jedyną mamą z takim „problemem”, ale nie każdy chce tak ryzykować.

Program

Ponadto kursy indywidualne mają trochę inny program. Główna różnica polega na tym, że dodatkowo nauczysz się masażu osób dorosłych. To pozwoli Ci masować partnera, ale także da umiejętności potrzebne do masowania dziecka, kiedy już podrośnie i przestanie być niemowlęciem.

W kursie indywidualnym mogą wziąć udział 2 osoby dorosłe i 2 dzieci (jeśli masz więcej dzieci to prawdopodobnie cena się nie zwiększy, ale potrzebuję o tym wiedzieć wcześniej, żeby dostosować program do Waszych potrzeb). I teraz taka ciekawostka: dwoje dorosłych i tych dwoje dzieci nie muszą być spokrewnieni 😉 Tzn. jeśli Ty i Twoja koleżanka chciałybyście wziąć udział w kursie razem z Waszymi dziećmi to możecie z takiego kursu skorzystać. Będzie to kurs indywidualny u jednej z Was w domu.

Kurs indywidualny to cykl 4 spotkań po ok. 1,5 godziny każde. Jeśli dziecko dobrze reaguje na masaż kurs może potrwać krócej niż 1 miesiąc (spotkania standardowo są ustalane co 7 dni, ale można czasem ten odstęp skrócić). Koszt takiego kursu to 480 zł brutto.

Kurs grupowy

Jak sama nazwa wskazuje zajęcia te prowadzone są w grupach. Liczba osób w grupie zależy od sali, w której są prowadzone zajęcia. Szkolenia prowadzone na Białołęce są prowadzone maksymalnie w grupach do 5 osób, dla innych lokalizacji jest to zmienne.

Terminy spotkań są narzucane przeze mnie. Informację o tym gdzie są prowadzone najbliższe zajęcia w tej formie znajdziesz w zakładce Grafik zajęć. Przedstawione tam są informacje o lokalizacji, terminach i maksymalnej liczbie osób w grupie. Znajdziesz tam odnośnik do sklepu i miejsca, w którym kurs można opłacić.

Wiem też, że niektóre mamy potrzebują bodźca w postaci wyznaczonego terminu, bo jeśli same mają wybrać to zaczynają odwlekać naukę w nieskończoność. I chociaż masaż można wprowadzić też później, to musisz pamiętać, że z każdym miesiącem jest to trudniejsze i wymaga większego nakładu pracy.

To prawda, że program kursu jest nieco uboższy, ponieważ nie zawiera nauki masażu osób dorosłych, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, żeby się tego masażu nauczyć dodatkowo (sprawdź w zakładce Oferta). A kurs grupowy poza atrakcyjną ceną ma jeszcze kilka innych korzyści.

Korzyści kursu grupowego

Jesteś w grupie mam i możesz z nimi nawiązać kontakt. Mamy po kursie mówią, że to był przyjemnie spędzony czas. Często w rozmowach wychodzą różne sprawy z którymi mamy „walczą” i może znaleźć się, ktoś kto podpowie jakieś ciekawe rozwiązanie, bo miał ten sam problem.

Często jest też tak, że mamy podglądają siebie na wzajem i dzięki temu szybciej przyswajają prawidłowe tempo masażu. To szczególnie korzystne jeśli Twoje dziecko nie daje się odłożyć, bo właśnie wypadła mu pora karmienia, albo po prostu czuje się niepewnie w nowym otoczeniu i chce być blisko mamy. Więc nawet jeśli Ty nie będziesz mogła masować dziecka, czy lali, będziesz mogła podglądać inne mamy i to również przyniesie efekty.

Tak naprawdę to tylko Ty wiesz co będzie dla Ciebie i Twojego dziecka najlepsze. Jeśli po tym długim poście masz mętlik w głowie to może mała tabelka pomoże w ułożeniu sobie informacji.

 

Kurs indywidualny

wybierasz termin

nie musisz nigdzie jechać

nauczysz się masażu niemowląt oraz osób dorosłych

na kursie maksymalnie 2 osoby dorosłe

koszt: 480 zł (w wybranych lokalizacjach)

Kurs grupowy

nie masz wpływu na termin

musisz dojechać

nauczysz się masażu niemowląt

 

maksymalnie 8 osób dorosłych

koszt: 200 zł jeden rodzic lub 300 zł dla obydwoje rodzice

 

Naturalne kosmetyki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *