Twoje dziecko będzie miało rodzeństwo

Wasza rodzina ma się powiększyć i pojawia się wielka radość, ale razem z nią chwila wątpliwości – jak Wasze dziecko przyjmie rodzeństwo? Jak przygotować dwulatka na kolejne dziecko? Możesz próbować tłumaczyć, ale przecież tak małe dziecko nie ma szans zrozumieć co się zmieni w jego życiu. Twoje dziecko było przyzwyczajone do tego, że miało uwagę rodziców na wyłączność, a przy noworodku będzie zupełnie inaczej. Czy da się jakoś zminimalizować ten stres dla dziecka?

Twoje dziecko będzie miało rodzeństwo

Co możesz zrobić, gdy Twoje dziecko będzie miało rodzeństwo?

Najważniejszym wydaje się zaakceptować fakt, że Twoje dziecko może nie cieszyć się tak mocno jak Wy ze zmiany jaka zajdzie w Waszym życiu. Dla dziecka to zupełnie nowa sytuacja – to nowe przecież może zabrać rodziców. Dziecko nie rozumie, że tak się nie stanie. Szczególnie trudno to zrozumieć dziecku, które widzi, że rodzice zajmują się tym młodszym i poświęcają mu wiele uwagi. Tej uwagi, która do tej pory była przeznaczona tylko dla tego starszego.

Bardzo ważne jest by pokazać dziecku, że wciąż jest dla nas ważne. Ale co możesz zrobić jeśli dziecko nie chce słuchać tego co do niego mówisz? Lub jest zbyt małe by zrozumieć sens wypowiadanych przez Ciebie słów?

Masaż starszego dziecka

Masaż Shantala do życia Twojego starszego dziecka możesz wprowadzić w dowolnym momencie: przed lub po narodzinach drugiego dziecka. Tu decyzja należy wyłącznie do Ciebie. Sama najlepiej czujesz, kiedy taki masaż przyniesie najwięcej korzyści i kiedy Ty będziesz miała czas na naukę masażu.

Czemu warto masować dziecko?

Od innych mam pewnie słyszałaś, że masaż Shantala pomaga przy kolkach, problemach z zasypianiem czy wypróżnianiem. Ale co może dać Twojemu starszemu dziecku, które nie ma już takich problemów? Masaż to przede wszystkim bliskość. Pozbawiona słów, ale taka intensywnie przeżywana bliskość. Jeśli chcesz prawidłowo wykonać masaż musisz w 100% skupić uwagę na dziecku, a ono to czuje. Czuje, że w czasie masażu jesteś tylko dla niego, to taki czas dla Was dwojga, gdzie nie liczy się nikt inny. To odczucie, taka chwila tylko dla Ciebie i starszego dziecka to coś czego najbardziej brakuje dziecku, kiedy pojawia się rodzeństwo.

Dodatkowo Ty także zyskasz świadomość, że nie zaniedbujesz starszego dziecka. Wiesz, że nie zostało odepchnięte, czy odsunięte na dalszy plan.

Czy można masować tylko noworodka?

Wiele mam zapisuje się na kurs masażu niemowlęcia i chcą masować tylko niemowlaka. Oczywiście, że to nie jest  obowiązkowe by masować również starsze dziecko, jednak musisz być świadoma, że taka decyzja ma swoje konsekwencje. Naturalne jest to, że dużo uwagi poświęcasz młodszemu dziecku. Ono dopiero uczy się życia i bardzo potrzebuje Ciebie i Twojej obecności podczas odkrywania świata.

Masaż to dodatkowa forma bliskości. Jeśli do całej uwagi, której wymaga noworodek dodasz masaż, to starsze dziecko może poczuć się jeszcze bardziej się odsunięte.

Jaki kurs masażu Shantala wybrać?

Podjęłaś decyzję: chcesz masować swoje dzieci – a może nawet ojca Twoich dzieci 😉 i teraz się zastanawiasz jaki kurs będzie dla Ciebie najlepszy.

Wszystko zależy od tego czy chcesz nauczyć się masażu przed czy po narodzinach kolejnego dziecka. Jeśli zdecydujesz się na kurs przed narodzinami drugiego dziecka to możesz zapisać się na kurs masażu rodzinnego. Na takim kursie skupimy się głównie na masażu Twojego starszego dziecka. Nauczymy się również masażu niemowlęcia jednak zapewniam Cię, że masaż na lalkach wygląda zupełnie inaczej niż na noworodku.

Jeśli zdecydujesz się na kurs już po narodzinach drugiego dziecka to zapraszam Cię na kurs masażu niemowlęcia – kurs indywidualny. Na takim kursie nauczysz się masażu niemowlęcia oraz starszego dziecka. Ten kurs znacznie ułatwi Ci naukę masażu niemowlęcia, które nie zawsze chętnie i łatwo współpracuje przy początkach masażu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *